Jelen

Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) a KAP finanszírozási eszköze, amely vidékfejlesztési stratégiákat és projekteket támogat. Az EMVA költségvetése a 2014–2020-as időszakra mintegy 100 milliárd EUR-t tesz ki. A költségvetési források felhasználására ebben az időszakban, a 2023 végéig tartó vidékfejlesztési programok végrehajtása révén fog sor kerülni. A költségvetési források elosztásakor a következő hat kiemelt feladat megvalósítása szolgál támpontként:

  • ösztönözni kell a tudásátadást és az innovációt a mezőgazdaságban, az erdészetben és a vidéki térségekben;
  • életképesebbé és versenyképesebbé kell tenni a mezőgazdasági termelés minden típusát, valamint támogatni kell az innovatív agrártechnológiák alkalmazását és a fenntartható erdőgazdálkodást;
  • elő kell mozdítani az élelmiszer-ellátási lánc megszervezését, az állatjólétet és a mezőgazdasági kockázatkezelést;
  • ösztönözni kell az erőforrás-hatékonyságot, és támogatni kell az alacsony szén-dioxid-kibocsátású és az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes gazdaságra való átállást a mezőgazdaságban, az élelmiszeriparban és az erdészetben;
  • helyre kell állítani, illetve meg kell őrizni és erősíteni kell a mezőgazdasággal és az erdőgazdálkodással kapcsolatban álló ökoszisztémákat;
  • elő kell segíteni, hogy erősödjön a társadalmi befogadás, csökkenjen a szegénység és lendületet kapjon a gazdasági fejlődés a vidéki térségekben.

E prioritást élvező célok mindegyike hozzájárul az innovációval, a környezettel, valamint az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos átfogó célkitűzések teljesítéséhez.

Kapcsolódó információk

Vidékfejlesztés grafikonokkal és számadatokkal szemléltetve

Vidékfejlesztési programok országok szerint

LEADER program

Intelligens falvak

Jövő

A 2021–2027-es programozási időszakra tekintettel az Európai Bizottság 2018 júniusában előterjesztette a közös agrárpolitikára (KAP) vonatkozó jogalkotási javaslatait a 2020 utáni időszakra.

Fontos, hogy az elkövetkező években a közös agrárpolitika jobban megfeleljen az ágazatot érintő jelenlegi és jövőbeli kihívásoknak (az éghajlatváltozás kezelése, generációs megújulás stb.), gondoskodjon az agrárszektor fenntarthatóságáról és versenyképességéről, miközben továbbra is segíti az európai mezőgazdasági termelőket. A Bizottság javaslatai ezeket a célokat szolgálják.

(ec.europa.eu)